У сарадњи са Француским институтом из Ниша и Амбасадорима одрживог развоја Србије у Основној школи „Ћеле-кула“ 31. маја 2022. године отворена је изложба „Караван за климу 3.0“ под слоганом „Мали корак за човека, велики за природу – биодиверзитет и климатске промене у Србији“. Изложбу је отворила Моника Дамњановић, представница Француског института у Нишу. Присутне су поздравили и Владимир Ристић, директор Основне школе „Ћеле-кула“ и Ивана Николић, координатор Еко-школе. Отварању изложбе присуствовали су ученици и наставници, заинтересовани за очување животне средине и са заједничким циљем покретања промена у области екологије. Највећу пажњу ученика привукле су кутије са 3Д моделима. Они су кроз дружење на овом скупу учили о климатским променама и биодиверзитету.

Изложба је постављена у холу школе и у наредним данима су је посетили сви ученици Основне школе „Ћеле-кула“ са својим учитељима, предметним наставницима и одељењским старешинама, а у великом броју су долазили и ученици из других школа у пратњи наставника.

Истовремено, у оквиру изложбе Караван за климу, обележен је и Светски дан пчела. Захваљујући, такође, Ивани Николић, координаторки Еко-школе, која као учитељица ради са ученицима у продуженом боравку, ученици првог и другог разреда обележили су овај дан креативном радионицом на којој су бојили, цртали, сецкали, лепили и кроз игру и забаву научили да без пчела нема опрашивања, квалитетног плода, да нема хране, ни живота, нити људи и да зато треба пазити и чувати пчеле. Пчелама у част направили су пано и поставили га у холу школе, под насловом: „Спасимо пчеле, сачувајмо свет“.

У свечаној сали школе приређена је и презентација о пчелама и пчеларству, а предавање је одржао Станко Рајић, председник Удружења пчелара из Београда. Кроз занимљиву причу ученици узраста од трећег до седмог разреда сазнали су о животу пчела, њиховим заједницама и схватили значај и важност пчела за природу, као и како да реагују када их убоде пчела, да умеју да препознају да ли су алергични на њихов убод, што може да буде и опасно по живот. Након интересантне и едукативне презентације деца су предавачу поставила много занимљивих питања.

О овим догађајима могу се погледати прилози на Фејсбук страници Еко кутак „Ћеле кула“ који уређује учитељица Ивана Николић, координаторка Еко-школе у Основној школи „Ћеле-кула“.

Ирена Златковић